RichM LT42 keep it simple, let the quality of the ingredients do the talking is the plan here. It’s the one time a year I spunk a ton on some beef. Just need to not fuck up the cooking times.
vinnyt77 mono-stereo This. Can’t overstate how helpful a meat probe is… I’ve used this one for the past few years, and is the best I’ve used. https://buythermopro.com/product/thermopro-tp27-long-range-wireless-meat-smoker-thermometer/ Their stuff is available on Amazon in the UK. One note - if you’re looking for a final internal temperature (say 55C for medium rare), remember to take the beef out when it hits 50-51C, as it’ll continue to cook while it rests. Oh yeah - and make sure you rest it for at least ½ hour for a 2kg piece of sirloin…
vinnyt77 mono-stereo Best cut is Fore Rib imo Agreed. Looking at that pic is makin me wanna grab some for Sunday…
jonattonyeah mono-stereo Fore Rib Looks the same as what we call prime rib roast over here. And agreed. Only problem in Casa Yeah is that people like their beef cooked to different temps. You can flat out sear mine. I’ll eat the bitch raw. Other issue is beef pricing has gone bananas due to supply chain issues. Looking at $200/£150 which isn’t worth it if I can’t eat it the way I want.
Millsy Mad_Cyril I don’t actually use the Rangemaster. It’s just used as background for the photoshoots in Country Living and Dorset: Life magazine.
Mad_Cyril Millsy It’s just used as background for the photoshoots in Country Living and Dorset: Life magazine. Had to read this twice, brain kept reading as “it’s just used as background for the dick-pics I send to Mamma Smalls.”
Mad_Cyril We’ll be on street meat, alphabites (not the Wacko Zacko version) and beans up in the North. Trifle with 100s & 1000s for afters All washed down with copious tins of Stones. Might crack open the Vermouth later on
jonattonyeah vinnyt77 More expensive than I realized. $25-$30 per pound. Or $11-$13 per KG. More like $200-$300 to feed 8-10.
vinnyt77 jonattonyeah My (very good) local butcher does bone-in fore rib at £30/$40 a kilo, which is what £14/$$18.50 per lb? Prices have gone up a little over the past coupla years, but not insanely. Grass fed, sourced from a local farm etc etc - so not subject to increased feed or transport costs…